Kampania "MODELKI MÓWIĄ STOP!"

Dlaczego Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada” angażuje się w problem bezpieczeństwa modelek?

Fundacja „La Strada” od 1995 roku doradza osobom wyjeżdżającym za granicę do pracy. Od początku wśród tych, którzy do nas dzwonią, pojawiają się nastolatki wybierające się w świat w związku z pracą w modelingu, a częściej w związku z propozycjami pozowania do zdjęć. Często także zwracają się do nas rodzice tych dziewcząt. Niestety, również wśród osób, które spotkała krzywda i które zwróciły się do nas z prośbą o pomoc, pojawiły się młode kobiety, które marzyły o byciu modelkami, czy fotomodelkami, a nawet wydawało się im, że rozpoczynają karierę. Jak może się skończyć takie myślenie, dowiadujemy z reportażu w kwietniowym numerze „Twojego Stylu”.

Właśnie ten przypadek przekonał nas, że należy podjąć konkretne działania. Nawiązałyśmy kontakt z czołowymi agencjami modelek, wsparłyśmy je w pracy nad powstaniem związku agencji, co powinno zaowocować kodeksem zasad zapewniających modelkom bezpieczeństwo. Agencje zrzeszone w związku same zobowiązałyby się do przestrzegania standardów, co ułatwiłoby kandydatkom na modelki wybór najlepszej dla nich agencji. Uważamy też, że oficjalne uznanie modelingu za zawód podniosłoby bezpieczeństwo pracujących w ten sposób kobiet i mężczyzn.

Jednocześnie żeby nagłośnić temat zdecydowałyśmy się na kampanię z czołową modelką, która dostrzega problem. Anja Rubik sama wyszła z inicjatywą włączenia się w ten projekt, chcąc podzielić się swoim doświadczeniem.

Tak powstała koncepcja kampanii „ Modelki mówią stop ”. W kwietniowym numerze „Twojego Stylu” Anja Rubik pojawia się na okładce z dwoma młodymi modelkami i znaczkiem Fundacji „La Strada” na szyi. Mamy nadzieję, że publikacja ta rozpocznie dyskusję publiczną, przyśpieszy prace nad powołaniem związku agencji, uczuli rodziców a wszystkie pokrzywdzone osoby dowiedzą się, że pomocy mogą szukać w Fundacji „La Strada”.Dziękujemy Anji Rubik za podzielenie się z nami wiedzą o swoim zawodzie, za to, że wykonuje go świadomie i mądrze oraz za to, że znajduje czas aby troszczyć się o innych. Rozmowa z nią utwierdziła nas w przekonaniu, że nasze są obawy są słuszne. To piękny świat ale bywa niebezpieczny dla młodych, niedoświadczonych osób.

Dziękujemy czołowym agencjom modelek: D’Vision, Model PLUS, New Age i Rebel, za przekazanie wiedzy o modelingu jako o świecie fascynującym ale też pełnym pułapek.

Rady Anji Rubik dla początkujących modelek

  1. Agencja jest twoim partnerem a nie pracodawcą.  Dopilnuj  aby zobowiązania - zarówno Twoje jak i agencji - były  uregulowane symetrycznie.
  2. Sumienność, punktualność i odpowiedzialność bardzo pomagają w pracy.  Jeśli sądzisz, że ktoś poznany na imprezie i obiecujący złote góry pomoże Ci w karierze, prawdopodobnie mylisz się.
  3. Traktuj swoje ciało jak narzędzie pracy i dbaj o nie.  Zbyt częste i zbyt długie imprezowanie mogą sprawić, że nie będziesz w stanie wywiązać się ze zobowiązań.
  4. Zadbaj aby w kontrakcie, który podpisujesz było dokładnie określone na jakie działania (np. zdjęcia) się godzisz a na jakie nie.  Wyznacz swoje granice.
  5. Jeśli decydujesz się na działania zawodowe niezlecone przez Twoją agencję, pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.
  6. Aby pracować jako profesjonalna modelka nie powinnaś mieć problemów z utrzymaniem szczuplej sylwetki , inaczej ten zawód zamieni się w katorgę i będzie bardzo stresujący

 

"LA STRADA" RADZI RODZICOM PRZYSZŁYCH MODELEK

Rodzice!

Jeśli Wasza córka jest ładna, prawdopodobnie myślicie, że mogłaby zostać modelką. Wielu rodziców wręcz marzy o tym aby córka zrobiła karierę w modelingu.

To naturalne, Ładne dziewczyny powinny prezentować swoją urodę a przy okazji zarabiać  pieniądze…

Oczywiście.

Pamiętajcie  jednak:

- Nie każda ładna dziewczyna musi być modelką.

- Nie każda ładna dziewczyna do tego się nadaje. Modelka poza piękną twarzą (chociaż to jest oczywiście względne) musi być przede wszystkim wysoka i bardzo ale to bardzo szczupła (chuda po prostu) Jeśli Wasza córka ma poniżej 170 cm wzrostu jej szanse w profesjonalnym modelingu są niewielkie.

-  Dziecko nie służy do spełniania marzeń. Jeśli w młodości matka dziewczyny  chciała  być modelką i to  marzenie nie spełniło się nie ma sensu przerzucać tego na córkę. Ona ma prawo marzyć o czym innym i być kim chce.

Jeśli jednak Wasza córka NAPRAWDĘ chce być modelką...

- Wspierajcie ją ale też nadzorujcie wszelkie jej działania - orientujcie się jakie zdjęcia wysyła do agencji oraz jakie to agencje.

- Towarzyszcie  jej na kastingach i konkursach piękności (jeśli bierze w takich udział). Pamiętajcie, że na takich imprezach pojawiają się różni ludzie i proponują różne rzeczy:  wyjazdy do Mediolanu, pokazy bielizny, walki w kisielu...  Doskonałe na początek kariery.

- Czasami dziewczyna otrzymuje propozycje pozowania do zdjęć. Bądźcie czujni! To może być po prostu pan z aparatem, który robi zdjęcia dziewczyn - w niewiadomym celu - możne je potem znaleźć na różnych podejrzanych portalach. Inni proponują przygotowanie portfolio, co często jest to tylko wyciąganiem pieniędzy od rodziców i marzącej o modelingu dziewczyny.

- Jeśli córką zainteresuje się agencja modelek, sprawdźcie, czy rzeczywiście jest to profesjonalna agencja modelek!

- Towarzyszcie córce podczas spotkań w agencji i podczas zdjęć próbnych.

- Jeśli w kilku agencjach Twoja córka nie wzbudziła zainteresowania, porozmawiajcie o tym. Może modeling to nie jest dla niej właściwa droga życiowa.

- MODELING TO PRACA.  Nie hobby. Nie rozrywka. Kandydatka na modelkę powinna zdawać sobie z tego sprawę i rolą rodziców jest uświadomienie jej tego.

- Znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego jest w tej pracy absolutnie niezbędna.

- Jeśli Wasza córka jest zdyscyplinowana i uporządkowana na pewno będzie jej łatwiej.

- Uczcie  córkę asertywności, budujcie jej pewność siebie. Modelki są ikonami piękna i stylu, co oznacza, że ciągle są narażone na niewybredne zaczepki i awanse. Dziewczynie asertywnej łatwiej  sobie z nimi poradzić

-  Dopilnujcie tego aby córka ukończyła szkołę i przynajmniej zdała maturę. Pamiętajcie, że żadna profesjonalna agencja nie żąda, aby modelka, która nie ma jeszcze 18 lat rzuciła  naukę  poświęciła się karierze.

- Rozmawiajcie z agentem córki, śledźcie jej postępy i karierę

A przede wszystkim…   Rozmawiajcie z córką NAWET JEŚLI NIE CHCE być modelką

Share

Kampania
 

LaStrada